A NIS2 irányelv: Lehetőség a fejlődésre vagy csak egy újabb kötelezettség?
2021-ben attól volt hangos az információbiztonsági szakma, hogy a kibermaffia támadta meg az Egyesült Államok legnagyobb olajvezetékét és 4,4 millió dollár váltságdíjjal zsarolták meg a vezetőket. A kiberbűnözők zsarolóvírussal támadtak rá a cég informatikai rendszerére, annak gyengeségeit kihasználva. A vállalat ráadásul fizetett a hackereknek, ezzel veszélyes precedenst teremtve. A hasonlóan súlyos kibertámadások elkerülése miatt alkotta meg az EU a NIS2 direktívát, az európai vállalkozásoknak pedig elemi érdeke fűződik ahhoz, hogy megfeleljenek az előírásoknak.
A fenti incidens is jól mutatja, hogy a információbiztonság kérdése soha nem volt ennyire égetően fontos. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint 2023-ban a kiberbűnözés globális költségei meghaladták a 8 billió dollárt, és ez az összeg évente 15%-kal növekszik.
Mi a NIS2 irányelv és miért van rá szükség?
Az NIS2 irányelv az EU válasza a digitalizációval járó növekvő fenyegetésekre. Az irányelv célja, hogy egységes szabályrendszert hozzon létre a tagállamok között és fokozza a különböző szektorokban működő cégek információbiztonsági érettségét.
A szabályozás több ezer közepes és nagyvállalatot érint az energiaszektortól kezdve a szállítmányozáson át az egészségügyi szolgáltatókig. Az érintett cégeknek kockázatelemzést kell végezniük, biztonsági intézkedéseket kell bevezetniük, és kötelezően jelenteniük kell a biztonsági incidenseket.
A Colonial Pipeline esete mindenkit figyelmeztetett a veszély nagyságára
Azt, hogy az információbiztonság hiányosságai mennyire súlyos következményekkel járhatnak, a 2021-es Colonial Pipeline elleni kibertámadás esete mutatta meg.
A támadás során egy ransomware lebénította az Egyesült Államok keleti partvidékének egyik legfontosabb üzemanyag ellátó rendszerét. Az incidens következtében több államban hiány alakult ki és az üzemanyagárak az egekbe szöktek.
A vállalat kénytelen volt 4,4 millió dollár váltságdíjat fizetni a hackereknek. Ez az eset rávilágított arra, hogy a kiberbiztonság nemcsak a technológiai, hanem a gazdasági stabilitás alapja is.
A kiberbűnözők ugyanis megfelelő célpontok biztonsági hiányosságainak kihasználásával óriási gazdasági károkat okozhatnak a jövőben.
Egyetlen vállalkozás sincs biztonságban a megfelelő kontrollok nélkül
Képzeljünk el egy magyarországi középvállalkozást, ami egyedi bútorokat készít és szállít megrendelőinek. Egy nap az ügyféladatbázisukhoz hackerek férnek hozzá és azzal fenyegetnek, hogy nyilvánosságra hozzák az érzékeny adatokat, ha a cég nem fizet 20 millió forintot.
A vállalkozás pánikba esik. Nemcsak anyagi veszteség fenyegeti, hanem a hírneve is veszélybe kerül. Ez a helyzet elkerülhető lenne, ha a cég az NIS2 irányelv által is előírt biztonsági intézkedéseket időben bevezette volna.
Az irányelv nem csak védelmet ad, egyben lehetőség is
Ahogyan Bruce Schneier, a téma egyik elismert szakértője is vallja: a biztonság nem egy termék, hanem egy folyamat, ezt nagyon fontos megértenünk.
Bár a NIS2 irányelv elsőre megterhelőnek tűnhet, valójában hosszú távon egyedülálló lehetőséget nyújt a vállalkozásoknak. Az irányelv segítségével nemcsak a jogszabályoknak felelhetnek meg, hanem növelhetik ügyfeleik bizalmát és piaci versenyképességüket is.
Információbiztonság és NIS2 megfelelés a FORTIX segítségével
Az NIS2 irányelv követelményeinek való megfelelés komoly feladat, de a FORTIX szakértői csapata segít megkönnyíteni ezt az Ön számára.
Nem tudja, hogyan és merre induljon el és szüksége van egy olyan biztos iránytűre az információbiztonság terén, mit mi?
Több évtizedes tapasztalattal, személyre szabott megoldásokkal, kockázatelemzéssel, oktatással és vállalata biztonságát támogató szolgáltatásokkal segítünk abban, hogy megfeleljen az új szabályozásnak, egyúttal megerősítse információbiztonsági rendszerét és ezzel jelentős versenyelőnyre tegyen szert.
Ön azok közé szeretne tartozni, akik megpróbálnak megfelelni a minimumoknak, vagy azok közé, akik egy lépéssel a versenytársak előtt járnak?
Kérjen ingyenes konzultációt, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Tegye fel kérdéseit szakértőinknek!